Akvaariojäähdytin / vedenviilennin titaanisella viilenninyksiköllä. Mikroprosessoriohjattu, sisäinen termostaatti. Vedenviilennintä voidaan käyttää akvaarioveden jäähdyttämiseen ja suljettua letkukiertoa hyödyntäen viilentimellä voidaan jäähdyttää myös esim. terraarioita ja orkidealasikoita joissa tarvitaan yöksi selvä lämpötilan pudotus tai esimerkiksi tietokoneiden jäähdyttämiseen tilanteissa missä ilmavirtaan perustuva jäähdytys ei ole soveliasta.
HUOM! Jäähdytin on passiivinen yksikkö, eli vesi pumpataan sen lävitse erillisellä vesipumpulla tai ulkosuodattimella. Viilennysteho riippuu ympäristöstä, laitteen tekniikka on sama kuin jääkaapeissa (kompressori ja R134a-viilennysaine) joten optimaalisissa olosuhteissa vesi voidaan viilentää +4 asteiseksi asti. Suositeltava pumpun teho on 2-3 kertaa vesitilavuus tunnissa.
Liitinten koko = letkuliittimen ulkohalkaisija, sopiva letku on sisähalkaisijaltaan hieman pienempi. Viilentimen mukana toimitetaan kolme paria letkuliittimiä eripaksuisille letkuille.
Viilentimen mukana ei toimiteta letkuja eikä vesipumppua.
Käyttökohde: makea / merivesi
Viilennysteho (Cº ): +4 asteeseen asti
Viilennysteho (akvaarion koko): 50-350 l
Teho: 1/10 HP
Pumppausteho: 300-1200 l/h
Rungon mitat: 375*255*420mm(liitinten kanssa)
Liittimet: 12mm / 16,5mm / 21mm
Paino (kg): 13,20kg
HUOM! Tämä tuote on tilattavissa ainoastaan silloin, kun sitä on varastossa.